חיה שמעון | מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

חיה שמעון

מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

בין ביקורת לפרגון

הביקורת נועדה להגן עלינו ולעזור לנו לשפר את עצמנו. בפועל בעולם התחרותי שלנו הביקורת תפסה מימדים גדולים מדי והיא לא פעם חוסמת אותנו. יש דברים שנרצה לעשות אך לא נעשה אותם כי הביקורת העצמית תגיד לנו שאנו לא מסוגלים, נעשה את זה לא מושלם וכדומה. יש אנשים שהפחד מכישלון מונע מהם לנסות. מה יקרה אם ננסה ונטעה? מה יקרה אם ננסה ונכשל?
כמובן יש לנו אחריות על המעשים שלנו, אנו אחראים על התוצאות של מעשנו ובמידת הצורך לשלם את המחיר. אך משם ועד לא לעשות המרחק רב גם על חשבון טעות.
כאשר עולה בי רעיון חדש, רצון לעשות משהו שעדיין לא ניסיתי, לפעמים עולה גם הרגשה של חוסר יכולת, פחד מחוסר הידיעה של התוצאה המדויקת, כבר אני בונה סרטים בראש אילו דברים יכולים להשתבש ונוצרת סיטואציה שלימה בראש שלי. בפועל הכל בדמיון אך לא פעם מחשבות כאלו חוסמות וגורמות לי לא לגשת כלל לביצוע הרעיון.
האם קרו לך מקרים בחיים שהעזת והצלחת? תארי לעצמך שהיית נותנת לדמיון שלך לחסום אותך, לא היית נהנת מהתוצאה, מההצלחה. ולחלופין, האם קרה בחיים שהעזת ונכשלת? כמה גרוע באמת זה היה? האם המחיר היה גבוהה כל כך?
אפשר לראות את זה אצל ילד בן שנה שמנסה להתחיל ללכת. כמה פעמים הוא מנסה ונופל אך הוא לא מתייאש. אם הוא היה אדם מבוגר, בפעם החמישית אחרי שנפל לא היה מנסה יותר וקובע שהוא לא מסוגל ללכת, יש לו פגם שלא מאפשר לו ללכת. הילד שנופל לא מרגיש כישלון, לא לוקח את זה קשה ומנסה שוב ואנו המבוגרים מעודדים אותו, וכך צריך להיות גם אצלנו המבוגרים.
הביקורת היא לא רק כלפי עצמנו, לא פעם אנו מבקרים אחרים, אנו מקבלים ביקורת מאחרים. גם ביקורות אלו חוסמות. כך מתחילה בעצם החסימה, עוד בילדותנו כשהורינו ניסו למנוע מאיתנו מפח נפש ואמרו לנו לא נסות כי אנו קטנים מדי, לא נצליח וכדומה. כמובן הם עשו זאת כדי לסייע לנו, למנוע מאיתנו מפחי נפש אך בלי להתכוון, בעקיפין הם הטמיעו בנו את ההרגשה שאנו לא מסוגלים. בנוסף, כשלא הצלחנו קיבלנו “ביקורות בונה” ולהבא, כדי להמנע מהתחושה הלא טובה של ביקורת, אנחנו כלל לא מנסים.
ברוב המוחלט של המקרים האדם שלא הצליח מודע לחוסר הצלחתו, האדם שנכשל מודע לכישלונו. אנו, כסביבה תומכת, כחברים, יכולים לסייע בכך שנעודד אותו על עצם הניסיון, על היכולות לעשות את המעשה, להאיר את הדברים הטובים שהיו בעשייה ולעודד לנסות שוב.
עולמנו יהיה עשיר יותר אם נפרגן יותר, נעודד יותר, אנשים יעיזו יותר ויבחנו את גבולות היכולת שלהם ומשם יגיעו למקומות חדשים וגבוהים בבחינת השמים הם הגבול.
בואו ננסה השבוע להיות חיוביים כלפי עצמנו וכלפי אחרים.
לעודד, לפרגן, לנסות, להעיז בלי ביקורת.

 

לחשבון האינסטגרם שלי

אני מזמינה אותך להכנס לחשבון האינסטגרם שלי, שם אני מפרסמת מחשבות, עצות וטיפים לחיים בריאים ומיטיבים.