חיה שמעון | מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

חיה שמעון

מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

מערכות יחסים

מערכת יחסים בריאה בין אנשים היא מערכת יחסים בין שני אושיות שלמות המסייעות אחת לשנייה לצמוח ולגדול. הרבה פעמים נבחין בכך כשיש לנו מערכת יחסים בריאה עם אנשים שלאחר פגישה איתם אנו מרגישים מלאים, שמחים ומלאי מרץ.
מערכות יחסים דורשות השקעה, התייחסות, זמן ואנרגיה. כאשר מערכת היחסים טובה, אני יוצאת נשכרת ועשירה יותר וההשקעה משתלמת לי.
כאשר אני מרגישה שבמערכת יחסים מסוימת לאחר מפגש אני תשושה, או שלפני המפגש, אין לי חשק למפגש, כדאי להסתכל ולראות למה זה כך. האם הצד השני דורש ממני תשומת לב מרובה ממה שאני מסוגלת כרגע לתת? האם הצד השני מלא ביקורת כלפי או כלפי העולם ושיחה איתו מורידה לי את המרץ? האם הצד השני דורש ממני עשייה שאני כרגע לא מסוגלת לתת? האם הצד השני דורש ממני לקחת אחריות על אחרים? יש הרבה סיבות למערכות יחסים כאלה וכדאי לבדוק במערכת יחסים שואבת, מה נשאב ממני, מה מקפיץ אותי.
לשים לב, האם מה שקופץ זה משהו אצלי, משהו שדורש תיקון אצלי? כשאני מזהה ביקורת אצל השני, לא פעם יש בי גם הרבה ביקורתיות, כשאני מרגישה שנדרשת ממני תשומת לב, לא פעם גם אני דורשת תשומת לב. אם כך הדבר, שינוי בהתנהגות אצלי לרוב ישנה את מערכת היחסים והיא תזרום למקומות אחרים. אם אני מזהה שמה שקורה במערכת היחסים שלנו נובע מחוסר של הצד השני, כדאי להמשיך ולבחון האם ואיך אני רוצה להמשיך מערכת זו מאחר ומערכות יחסים לא מאוזנות סוחטות מאיתנו אנרגיה.
יש לנו כמות אנרגיה מוגבלת, כאשר מערכת יחסים אחת סוחטת מממני אנרגיה, זו אנרגיה שלא אוכל להשקיע במערכת יחסים אחרת. דוגמאות קצת קיצוניות כדי להבהיר: מערכת זוגית לא טובה בגלל שאני עדיין משקיעה אנרגיה רבה במשפחה הגרעינית שלי, חוסר זוגיות בגלל שאני עדיין שקועה במערכת יחסים שהסתיימה אך לא רגשית אצלי.
כאשר יש לי מערכת יחסים לא מאוזנת כדאי לשנות. לעיתים התשובה היא פשוט להיפרד. לא כל מערכת יחסים היא לכל החיים ויש מערכות יחסים שפשוט הגיע זמנן להסתיים. לעיתים, במיוחד שמדובר במשפחה, אי אפשר לנתק יחסים אך אפשר לצמצם, אפשר לשים גבולות. אפשר לצמצם את מספר שיחות הטלפון, את מספר המפגשים, את נושאי השיחה ועוד. כל דבר שישפר את מערכת היחסים ויגרום למערכת היחסים להיות פורייה או לחלופין שחרור אנרגיה כדי שאוכל להשקיע במערכות יחסים שתורמות לי.
כמה רעיונות למעשים שישחררו אנרגיה ממערכת יחסים לא מאוזנת:
• צמצום מספר שיחות הטלפון היומיות ומעבר לשיחה שבועית או תלת שבועית.
• לסרב לקבל ביקורת. מפגש יתקיים רק על בסיס של שיחה חיובית.
• ללמוד להגיד לא.
• לא לקחת אחריות על מה שלא שלי.
תנסי השבוע לבחון מערת יחסים אחת שלא מיטיבה איתך ולבחון האם השינוי יבוא אצלך? האם את רוצה לשים גבול? ונסי לעשות שינוי קטן אחד. רשמי איך הייתה ההרגשה.

 

לחשבון האינסטגרם שלי

אני מזמינה אותך להכנס לחשבון האינסטגרם שלי, שם אני מפרסמת מחשבות, עצות וטיפים לחיים בריאים ומיטיבים.