חיה שמעון | מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

חיה שמעון

מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

תנועתיות להקלה על כאב

תנועתיות חשובה מאוד בלידה. לידה היא תהליך ואם אני רוצה שהתהליך יתקדם ויזרום גם אני צריכה להיות בתנועה. מעבר לכך אפשר להשתמש בתנועה להקלה בכאב ולהורדת ראש התינוק לכיוון תעלת הלידה במידה וראש התינוק עדיין גבוה.

אני מחלקת את התנועתיות להקלה בכאב לפי מיקום הכאב ולא לפי התקדמות הלידה. שלושת המקומות העיקריים שכואבים בזמן לידה הם הגב, הבטן והמפשעה.

כאבים בגב

כדי להקל על הגב אני רוצה קודם כל להוריד ממנו משקל והדרך הטובה ביותר היא השענות קדימה.

עמידה – אפשר להישען על שולחן או כל משטח יציב אחר ובמקביל לעשות תנועות אגן סיבוביות שיסייעו לראש התינוק להתברג טוב באגן. בן הזוג יכול במקביל לעסות את המקום הכואב בגב, ראי עיסויים. המינוס של התנוחה הזאת היא שהרגליים מתעייפות לאחר זמן ואז אפשר לעבור לעמידת שש.

השענות קדימהעיסוי בגב

עמידת שש – אפשר להשתמש בכדור פיזיו, לשים אותו על המיטה הזוגית, כך את מוגנת מנפילה והמזרון מגן על הברכיים. הראש נשען על הכדור כך ששאר הגוף יכול להיות רפוי. בזמן ציר אפשר לנוע עם האגן ובין הצירים לנוח ולנמנם. אם הברכיים מתעייפות ניתן לשים כרית בין הירך והשוק ובין הצירים להוריד את האגן לכיוון כפות הרגליים ולנמנם. בזמן ציר לחזור לעמידת שש ולנוע.

עמידה על שש על כדור

ישיבה על כדור פיזיו – כשיושבים על כדור פיזיו, בלי להרגיש וללא מאמץ הגב מאוד זקוף וזו בעצם יציבה נכונה. לקראת סוף ההיריון ובזמן הצירים, ישיבה על כדור הפיזיו מקלה על הכאב ומאפשרת לראש התינוק לרדת באגן. אפשר לשים את כדור הפיזיו ליד שולחן ולשים על השולחן כרית. בציר לעשות סיבובי אגן ובין הצירים לשים את הראש על הכרית ולנמנם.

ישיבה על כדור

כאבים בבטן

במצב זה אני רוצה לתת מרחב רב יותר לרחם, זה מקל על הכאב. כל מתיחה יכולה לעזור בכך.

השענות עם הפנים אל הקיר – תוך הרמת הידיים למעלה, לא למתוח חזק מדי פשוט להרים את הידיים כך שיהיה יותר מרחב בבטן, תרגישי שאת יכולה לנשום טוב יותר. תנועתיות האגן יכולה להיות כמו בעמידה בכאבי גב. כאן הבן זוג יכול לתמוך בבטן עם צעיף או עם היד כפי שצוין קודם.

השענות על הבן זוג – התנוחה הראשונית היא כמו בריקוד סלאו, עמידה קרובה לבן זוג כשהידיים על הצוואר. יש כאן את המתיחה הרצויה, מגע עם הבן זוג שנותן תחושה נעימה וטובה. בזמן הציר היולדת יכולה להישאר כך לעשות סיבובי אגן ובן הזוג יכול לעסות את הגב. תנוחה נוספת, בזמן הציר, היולדת יכולה להתלות על צוואר הבן זוג ולרדת עם הרגליים לתנוחת כריעה, יש נשים שהמתיחה הזאת טובה להן בזמן ציר. בין הצירים להישען על בן הזוג, אפשר לשים מוסיקה נעימה ולרקוד.
גם כאן בן הזוג צריך לשמור על הגוף. במידה והיולדת כורעת וקשה לו לשאת את המשקל אפשר להישען על הקיר ולהיתמך בו.

השענות על הבן זוג

כריעה בהתלות על הבעל

כאבים במפשעה

מה שעוזר במצב זה, ישיבה על כדור פיזיו. הכדור תומך במקום בצורה עדינה. אפשר לשים מוסיקה ולרקוד. אפשר להוסיף סיבובי אגן תוך כדי.

להורדת ראש התינוק

יש פעמים שהלידה מתקדמת, הפתיחה והמחיקה גדלים אך ראש התינוק נמצא עדיין גבוה באגן. כדי לעזור לראש התינוק לרדת אפשר להשתמש בתנועתיות.

כדור פיזיו – ישיבה על כדור פיזיו תוך סיבובי אגן. הישיבה משתמשת בכוח הכבידה וסיבובי האגן מסייעים לראש להתברג.

עמידה – השענות עם הגב על הקיר, הרמת רגל ימין כשהברך כלפי חוץ עד תשעים מעלות העברת כף הרגל באוויר מעבר לברך שמאל, הורדת הרגל בשיכול עם רגל שמאל וחזרה למצב התחלתי. לעשות אותו דבר עם רגל שמאל. לחזור על התהליך בין הצירים.

שיכול רגליים על הקיר

הרמת רגל זוית ישרה

צעיף – היולדת נשענת עם הגב אל הקיר כאשר צעיף כרוך סביב האגן ושני קצותיו בידי בן הזוג. בין הצירים מושכים את קצוות הצעיף לסירוגין כך שנוצרים טלטולי אגן. לעשות זאת במהירות בינונית. במידה וראש התינוק נתקע קצת לפני צוואר הרחם, טלטולי האגן יכולים להחזיר אותו לתנוחה הנכונה ולהקל עליו את הירידה באגן.

תמיכה עם צעיף

במידה ויש אדם נוסף, בן הזוג נשען עם הגב אל הקיר, בת הזוג נשענת עליו עם הגב. הידיים של בן הזוג מורמות מתחת לבית השחי של היולדת כך שהיולדת יכולה להיתמך בידיים ולהרפות את עמידתה. האדם הנוסף עושה את הטלטולים עם הצעיף. תנוחה זו מאפשרת לגוף היולדת להיות רפוי והטלטול יהיה יותר עוצמתי.

עמידה על הברכיים – תוך השענות על משענת מיטה. עמידה זו משמשת בכוח הכבידה לעזור לראש התינוק לרדת. בין הצירים להרים רגל אחת בגובה של 90 מעלות (כמו שהחתן מציע נישואין) להישאר כך עד לציר הבא. לאחר הציר לחזור לתנוחה הראשונה. לאחר הציר הבא להרים את הרגל השנייה. התנועתיות הא-סימטרית מסייעת לראש התינוק לרדת.

עמידת ברכיים

עמידת ברכיים והרמת רגל

לחשבון האינסטגרם שלי​

אני מזמינה אותך להכנס לחשבון האינסטגרם שלי, שם אני מפרסמת מחשבות, עצות וטיפים לחיים בריאים ומיטיבים.