חיה שמעון | מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

חיה שמעון

מטפלת הוליסטית ותומכת לידה (דולה)

עיסויים

למגע יש השפעה על הכאב. לפעמים עצם המגע במקום הכואב מקל על תחושת הכאב. יש משמעות לעוצמת המגע – חזק חלש, לאופן המגע – קבוע בתנועה ועוד.
חשוב שהמגע יהיה בטוח ויציב. היולדת תכוון לעוצמת המגע ולאופן שלו. ההנחיה יכולה להשתנות, בזמן מסוים יתאים מגע חזק וקבוע ובזמן אחר חלש ובתנועה וצירופים אחרים.
יש נשים שבימים כתיקונם אוהבות מגע וכשמגיע הלידה אינן יכולות לסבול אותו ולהיפך. יתכן שבתחילת הלידה היולדת תהנה מהמגע ובהמשך לא או לסירוגין. חשוב להיות קשובים לצרכי היולדת.
מיקום העיסוי הוא תלוי במיקום הכאב: גב, בטן או בכל מקום אחר.
המקומות הנפוצים הם בגב ובבטן.
חשוב מאוד לכל אורך העיסוי שבן הזוג ישמור על גופו כלומר לעמוד בתנוחה שנוחה לו, לשמור על הגב, ולעבוד עם משקל הגוף ולא עם שרירי הידיים כך אפשר יהיה לעבוד לאורך זמן. המחשבה ש”אני אסבול כרגע כדי שלזוגתי יהיה טוב” לא עובד במקרה זה מאחר וכשלמעסה לא נוח זה מורגש במגע.
בגב:
כשהאישה עומדת – מגע עם שורש כף היד כשהמעסה עומד מאחור, והידיים על מקום הכאב שיהיה בדרך כלל בגב התחתון. חוזק הלחיצה יושפע על ידי משקל גוף המעסה ולא על ידי שרירי הידיים. בתנועה התנועה תהיה כלפי אגן האישה, מלמעלה למטה שזו האנרגיה של יציאת התינוק.
כשהאישה עומדת עמידת שש – אותו מגע ותנוחת המעסה יכולה להיות בעמידה מעל היולדת וכיפוף ברכיים או בעמידה על הברכיים לידה.
בהמשך אפשר להגביר את אפקט העיסוי על ידי בקבוק מים חמים. את הבקבוק ממלאים כך שיישאר שטוח, שמים אותו על הגב ומעסים מעליו. החום מאוד מרגיע ומקל על הכאב. שילוב העיסוי והמים החמים מעלה את רף הסיוע.
בבטן:
מגע בתחתית הבטן, מעין תמיכה לבטן (כמו בצעיף), זה מקל מאוד על הכאב.
ליטוף הבטן במגע רך, עצם המגע מסייע לפיזור הכאב.
אין לשים על הבטן בקבוק חם מאחר ובבטן זה קרוב מאוד לרחם שמלאה כלי דם, החום מרחיב כלי דם ויכול לעורר דימום.

לחשבון האינסטגרם שלי​

אני מזמינה אותך להכנס לחשבון האינסטגרם שלי, שם אני מפרסמת מחשבות, עצות וטיפים לחיים בריאים ומיטיבים.